تندیس

تندیس چیست؟

تندیس یا مجسمه پیکره‌ای است که اغلب به هدف یادآوری یا به نمایش گذاشتن وجود یک انسان، شیء، حیوان یا واقعه ساخته می‌شود. تندیسها معمولا در جشنواره ها و همایشها استفاده شده و به عنوان یادبود از آن جشنواره به افراد اهدا می شود. البته امروزه تندیسها جنبه تبلیغاتی نیز پیدا کرده اند و شرکتهای خصوصی نیز برای قدردانی از مشتریان و کارمندان خود در مناسبت های خاص برای تقدیر از افراد در یک ‏سمت شغلی معین و یا به دلیل کسب مقام و یا ارائه دستاوردی ارزنده، به آنها اهدا می کنند. برای ساخت تندیس معمولا از لوگو یا المانهای مشخص شرکتها یا جشنواره ها استفاده شده که با دیگر عناصر ترکیب شده و تندیس را به وجود می آورند .

ساخت تندیس | تندیس سازی

برای تندیسها از متریال مختلفی استفاده می شود که ما آن را به سه دسته تقسیم کرده ایم:

تندیس های حجمی

همانطور که از نام این نوع تندیس مشخص است این نوع تندیس ها دارای حجم و بعد هستند . این نوع تندیس معمولا بصورت ریخته گری و توسط قالب از آلیاژ برنج یا سرب تهیه می شوند. پایه این نوع تندیس ها معمولا از جنس پلکسی گلاس یا چوب است.

تندیس های پلکسی گلاس

 معمول ترین متریال در ساخت تندیس پلکسی گلاس یا همان طلق به زبان عامیانه است. پلکسی گلاس ها با توجه به تنوعی که در رنگ و ضخامت و فرم پذیری دارند نقش زیادی در صنعت تندیس دارند. شیوه رایج در ساخت تندیسهای پلکسی گلاس بهره گیری از دستگاه برش لیزر برای ایجاد قطعه ‏های همسان، در تعداد بالا و در مدت زمان کوتاه است. قطعه های تولید شده در اشکال و رنگهای مختلف با ضخامتهای متفاوت در کنار هم قرار گرفته وتندیسهای پلکسی گلاس را به وجود می آورند . تندیس های پلکسی گلاس اقتصادی ترین و ارزانترین تندیس ها هستند.

تندیس های ترکیبی ( فلز و پلکسی گلاس )

در این مدل تندیس ها جنس اصلی کار از پلکسی گلاس بوده ولی برای زیباتر شدن از متریالهای فلزی مسطح مانند استیل یا برنج استفاده می شود. این نوع تندیس ها دارای زیبایی بیشتری از تندیس های پلکسی گلاس بوده و قیمت مناسبتری نسبت به تندیسهای حجمی مخصوصا در تیراژهای پایین ارائه می دهد.