مدال

مدال چیست ؟

مدال یا مدالیون یک شیء هنری کوچک قابل حمل است، یک جسم دیسک مانند نازک که به طور معمول از فلز و به صورت دو رو طراحی می گردد. مدال ها معمولا هدف خاصی از نوع خاصی دارند و بسیاری از آنها به عنوان جوایز اهدا می شوند. آنها معمولا به وسیله بند یا سوزن های خاصی بر گردن یا روی لباس نصب می شوند. آن ها به طور سنتی مانند یک سکه می باشند. یک مدال ممکن است به یک شخص یا ارگان برای موفقیت ورزشی، نظامی، علمی، فرهنگی، علمی و یا سایرین مورد اهدا گردد. ممکن است مدالهایی نیز به منظور جلب توجه افراد به رویدادهای خاص یا به عنوان کارهای هنری و خیریه جهت فروش تولید شود. در گذشته مدالهایی که برای یک فرد سفارش داده میشد معمولا با پرتره ای از آنها ، به صورت یک هدیه دیپلماتیک یا شخصی به کار گرفته می شد که فقط جنبه هدیه داشت .

مدالساز کیست ؟

هنرمندی که مدالیون یا مدال را تولید می کند، “مدالساز” نامیده می شود. مدالها به مدت طولانی از اقلام مورد علاقه جهت جمع آوری و ساخت کلکسیون بود.
اندازه ی مدال و شیوه ی استفاده
مدالها به طور معمول تقریبا از 5 سانت یا کمی بزرگتر شروع می شوند و در سایزهای کوچک جهت استفاده بصورت گردنی به اندازه کافی بسیار راحت هستند. هرچند در اصطلاح عامیانه ، “مدال” اغلب به عنوان آویز یک گردنبند استفاده می شود، ولی برای انواع دیگر که ممکن است خیلی بزرگ باشند و امکان استفاده به صورت بند آویز گردنی را نداشته باشند از جعبه یا به اصطلاح شیلد استفاده گردد .
انواع و موارد استفاده
جوایز: اهدا به یک فرد یا سازمان برای دستاوردهای ورزشی، نظامی، علمی، فرهنگی، علمی و….
مراسم: برای فروش به منظور جلب افراد خاص ، رویدادهای خاص ، و یا به عنوان آثار هنری ساخته می شوند.
سوغات: شبیه یک یادبود است، اما بیشتر به یک مکان یا رویداد مانند نمایشگاه های دولتی، نمایشگاه ها، موزه ها، سایت های تاریخی و غیره متمرکز شده و اغلب برای فروش در مغازه های سوغات مربوط به آنها یافت می شود.
مذهبی: مدالهای مذهبی ممکن است به دلایل مذهبی استفاده شود.
پرتره: برای جاودانه کردن یک فرد با پرتره خود ساخته می شود.
هنری: صرفا به عنوان یک شیء هنری ساخته شده است.
مدال جامعه: به عنوان نشان یا علامت عضویت برای جوامع مدنی ساخته شده و استفاده می شود.