پرچم

پیشینه چاپ پرچم

پرچَم یا دِرَفْش نماد یک گروه، سازمان، یا کشور است که بیشتر روی پارچه به صورت تمام رنگی درست می‌شود. در قدیم، پرچم نماد اتحاد و تمایز در جنگ‌ها به‌شمار می‌رفته‌است. پیشینه استفاده از پرچم در بین قبائل، چه در جنگ و چه در صلح، به روزگار باستان بازمی‌گردد.
اشاره به درفش کاویانی در اساطیر ایران به قیام کاوه آهنگر علیه ظلم و ستم آژی‌دهاک (ضحاک) برمی‌گردد. در آن هنگام کاوه برای آن که مردم را علیه ضحاک بشوراند، پیش‌بند چرمی خود را بر سر چوبی کرد و آن را بالا گرفت تا مردم گرد او جمع شوند. سپس کاخ فرمانروای خونخوار را درهم‌کوبید و فریدون را بر تخت شاهی نشاند.
پرچم ایران به رنگ‌های سبز، سفید و قرمز در میان این سه رنگ بسته به نوع حکومت‌هایی که بر ایران فرمانروایی کرده‌اند، گاه شیر و خورشید و گاه سفید (بدون نشان) قرار گرفته‌ است. در حال حاضر نشانی که بیان‌گر «الله» و شعار «لا اله الا الله» است، به رنگ قرمز در میان پرچم و روی رنگ سفید قرار گرفته‌ است. همچنین ۲۲ «الله‌اکبر» به رنگ سفید و به نشانه پیروزی انقلاب در روز ۲۲ بهمن، در حاشیه پایین رنگ سبز و حاشیه بالای رنگ قرمز قرار گرفته‌ است.
سبز: نشانه خرمی و دوستی
سفید: صلح و دوستی (برگرفته از نشانه زرتشتیان)
قرمز: نشان خون از دست‌رفتگان در راه ایران (شهیدان)
این سه رنگ از دیرباز در نمادهای ایرانی به کار می‌رفته‌اند. برای نمونه در نگاره‌هایی که از کاخ‌های شوش به دست آمده‌ است، این سه رنگ را می‌توان دید.

اهمیت امروزی چاپ پرچم

اما امروزه چاپ پرچم تبدیل به یک عنصر هویت بخش به شرکت ها و سازمان های بزرگ شده است . امروزه پرچم رومیزی ، پرچم تشریفات و پرچم اهتزاز را در همه مکان های تجاری و اداری را می توان پیدا کرد. به نوعی همان گونه که پرچم هر کشور برای مردم آن قابل احترام است پرچم هر سازمان نیز تبدیل به بخشی از هویت آن شده و برای آن مجموعه مهم و قابل احترام است .
تنوع در تولید انواع پرچم باعث استفاده بیشتر از این محصول شده به نوعی که همچون بج سینه پرچم نیز می رود به نوعی از اقلام ست های اداری همچون کارت ویزیت و.. محسوب شود و استفاده از آن در تمام مجموعه ها رایج گردد.

انواع پرچم :

1- پرچم رومیزی

پرچمهای رومیزی همانطور که از نامش پیداست معمولا با پایه های سنگی یا استیل روی میز استفاده می شود. و عموما از جنس ساتن و با چاپ دیجیتال تهیه می شوند.

2 – پرچم تشریفات :

پرچمهای تشریفات را معمولا در اتاقهای کنفرانس ، نمایشگاههای بین المللی ، سالنهای همایش ، اتاق مدیران و… میتوان یافت. عمده متریال مصرفی در پرچم تشریفات ساتن بوده و نوع چاپ آن نیز در گروه تبلیغاتی اطلس چاپ دیجیتال است. در بعضی کارهای خاص مخصوصا پرچم تشریفات ایران و پرچم تشریفات کشورها از جیر با شیوه تکه دوزی ( گلدوزی ) استفاده می شود که کاری بسیار فاخر به مشتری ارائه می دهد. پرچم های تشریفات معمولا با دو مدل پایه پنجه شیری و پایه خورشیدی که هر دو فلزی بوده و در دو رنگ طلایی و نقره ای موجود است ارائه می شود.

3 – پرچم اهتزاز :

پرچم های اهتزاز معمولا در فضاهای بیرون و شهری استفاده شده و عمده مشتریان آنها شهرداری ها و سازمان های بزرگ بوده که معمولا در مناسبت های مذهبی و رسمی استفاده شده و جنس مورد استفاده در این نوع پرچمها از ساتن بوده که در تیراژ بالا از چاپ سیلک برای تولید کار با قیمت اقتصادی و در تیراژ پایین از چاپ دیجیتال استفاده می کنیم .

[/vc_column_text][vc_message]

برای کسب اطلاعات بیشتر ودریافت قیمت در مورد پرچم های رومیزی ، تشریفات و اهتزاز می توانید با ما تماس بگیرید یا از طریق پشتیبانی آنلاین سایت و راه های ارتباطی شبکه های اجتماعی که در پایین صفحه قابل رویت است بصورت آنلاین مشورت بگیرید.